Kostka granitowa

Cennik      Galeria

Granit jest najbardziej znanym i cenionym kamieniem budowlanym. Jego naturalne piękno stawia go przed innymi materiałami. Oferowany przez nas granit swoją jasnoszarą barwą rozświetla wyłożone nim powierzchnie i wywołuje niepowtarzalne wrażenie czystości, świeżości i estetyki.

pasek kolor granit

O trwałości granitu niechaj świadczą użytkowane do chwili obecnej a zachowane w doskonałym stanie kilkusetletnie nawierzchnie dróg, placów i inne obiekty budowlane. Granit jest symbolem solidności, trwałości i dobrego gustu. Doskonale parametry techniczne takie jak: wytrzymałość na ściskanie, nasiąkliwość, ścieralność i mrozoodporność pozwalają na stosowanie granitu w budownictwie bez żadnych ograniczeń.

  Materiał: Wytrzymałość na ściskanie: Ścieralność: Nasiąkliwość:
 Kostka granitowa

125-173 MPa

1,6-1,9 mm

0,5-1 %

 Kostka betonowa

50-60 MPa

<4 mm

<4 %

 Kostka klinkierowa

32-63 MPa

4-10 mm

6-12 %

Wytrzymałość kostki betonowej wyprodukowanej na podstawie norm niemieckich, wynosi 7-12 lat. Wytrzymałość kostki granitowej sięga nawet kilkuset lat.

Biorąc pod uwagę konieczność wymiany kostki betonowej, co kilkanaście lat i jej utylizację kostka granitowa okazuje się być materiałem ekonomicznie bezkonkurencyjnym. Zdemontowaną kostkę granitową można zawsze ułożyć ponownie bez obawy o jej parametry wytrzymałościowe oraz barwę. Ciekawe wzornictwo sprawia, iż jest on wykorzystywany w budownictwie do układania podłoży, murów, oraz jako kamień elewacyjny.

Kostka granitowa jest wolna od toksycznych i promieniotwórczych związków szkodliwych dla człowieka. Kostka granitowa znakomicie nadaje się na wykładanie wszelkiego typu wjazdów garażowych, dróg dojazdowych, chodników, ścieżek ogrodowych, itp. Podstawowymi stosowanymi wielkościami kostki granitowej są : 4/6, 8/11, 15/17 oraz stosowana jako obrzeże trawnikowe (oporowe) kostka 15/17-8.

kostka granitowaCały asortyment kostki granitowej można dowolnie łączyć tworząc niepowtarzalną kompozycję dopasowaną do ukształtowania terenu, rozmieszczenia budynków, umiejscowienia trawników, klombów, drzew i krzewów ozdobnych. Sposób układania kostki granitowej nie zmienił się od wielu lat. W dalszym ciągu kamieniarze układają kostkę ręcznie, dobierając ją odpowiednio pod względem kolorystycznym według zaplanowanego wzoru. Bardzo istotnym elementem jest solidne wykonanie podłoża. Odpowiednie podłoże gwarantuje równą stabilną powierzchnię z kostki granitowej. Podłoże musi uwzględniać przeznaczenie i sposób użytkowania przyszłej powierzchni.

układanie kostki granitowej

Zazwyczaj podłoże wykonane jest z klińca o grubości 20-40 mm. Grubość podłoża waha się w granicach od 30 do 50 cm w zależności od planowanego obciążenia powierzchni. Podłoże zagęszczane jest przy pomocy płytowych zagęszczarek wibracyjnych. Na tak utwardzone podłoże nanosi się warstwę grysu o grubości ziaren 2-8 mm, na której układa się kostkę granitową. Po ułożeniu powierzchni z kostki granitowej wypełnia się spoiny grysem o grubości ziaren 2-4 mm, a następnie przy pomocy płyty wibracyjnej następuje wyrównanie ułożonej nawierzchni. Podczas tego procesu kostka granitowa klinuje się, tworząc zwartą i stabilną powierzchnię.